Giriş Yap Üye Ol
 

 
Ev Satarken Ekspertiz Raporu Almak Zorunlu mu?

 Mevcut olarak gayrimenkul değerleme raporu da denilen ekspertiz raporunun alınması zorunlu olan iki durum vardır:

 

  • Yabancılara ev satan kişilerin ekspertiz raporu alması zorunludur.
  • Konut kredisi çekmek için başvurulan banka, kredi vermek için ekspertiz raporu alınmasını mecburi kılar. Banka tarafından atanan bağımsız bir ekspertiz uzmanı bu raporu hazırlar.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hayata geçireceği Gayrimenkul Değerleme Sistemi uygulamasının ardından artık ev satmak isteyen herkesin bu belgeyi alması gerekecek. Ev satarken ekspertiz raporu alma zorunluluğu ilerleyen yıllarda devreye girecek. Zorunlu olacağı tarihe kadar ilgili bakanlık, Türkiye genelinde konutların gerçek değerini belirleme üzerine çalışmalar gerçekleştirecek.

Neden Gayrimenkul Değerleme Raporu Alınır?

Taşınmaz değerleme raporu olarak da bilinen bu belge, konut satın alacak, satacak ve kredi verecek tarafların haklarını koruma amacı ile düzenlenir. Evin gerçek bedeli tarafsız uzmanlarca değerlendirilir ve alış satış işlemleri bu rapor üzerindeki bedele uygun olarak gerçekleştirilir. Gayrimenkul ekspertiz raporu alınmasının gayrimenkul sahibi, evi satın alacak kişi ve banka ya da resmi kurumlar açısından önemi şudur:

 

  • Ev satın alacak kişinin, konutun değeri, tapusu ve konut üzerinde ipotek olup olmadığı ya da iskan durumu konusunda doğru bilgilendirilmesini sağlar.
  • Bankalar belirlenen ekspertiz değerinin %80’i oranında konut kredisi vermektedir. Bu sebeple bankanın kredi onayı vermesi için öncelikle gayrimenkul değerleme raporu hazırlanması gerekmektedir.
  • Konutun gerçek bedeli üzerinden tapu devir işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu da tapu harcı ve emlak vergisi ödemelerinin gerçek bedeller üzerinden yapılmasını sağlar.

 

Ekspertiz raporu, bireysel talep üzerine ya da banka başvurularında kullanılmak amacıyla bağımsız kişi ve kuruluşlarca düzenlenir. Taşınmazın ekspertizinin yapılması için başvurulan tarihteki değeri hesaplanır. Rapor 3 ay süre ile geçerlidir. Ancak zamana göre değişen değeri göz önüne alınarak satılacağı zaman tekrar gayrimenkul değerleme raporunun alınması gerekir. Rapor hazırlanırken evin bulunduğu konum, çevresel şartları ve büyüklüğü gibi birçok konu göz önüne alınarak evin değeri belirlenir. 

 

Yabancılara Ev Satışında Ekspertiz Raporu Almak Gerekiyor mu?

Türkiye’den ev satın almak ya da satmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin gerçekleştireceği tapu işlemlerinde gayrimenkul ekspertiz raporu beyan edilmesi zorunludur. Gayrimenkul ekspertiz raporu, düzenlendiği tarihten itibaren 3 ay süre ile geçerlidir. Raporun, inşaatı tamamlanmış binalar için değerleme yapıldığı tarihteki değerini, inşaatı devam eden yapılar içinse tamamlanacağı gün oluşacak değerini göstermesi gerekmektedir. Gayrimenkul değerleme raporunun ilgili kuruma tesliminin yanı sıra Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TAKBİS sistemine de kaydedilmesi gerekmektedir.

 

 
 
Eklenme Tarihi : 24/05/22 19:18:46   -   Görüntülenme : 488
 

Haberler Ana Sayfasına Git

Başarılı Danışmanlar
 
Merkez
Sezgin Kahraman
(Yönetim Kurulu Başkanı)
 
 
Son Haberler
 
 
Yüzde Yüz Kredi
 
 
 
Bize Ulaşın!
0 530 383 38 03
[email protected]
KURUMSAL MAİL GİRİŞİ
Bizi Takip Edin
 
 
 
Bu Site "Üçgen Emlak Gayrimenkul" aittir. Tüm Hakkı Saklıdır © 2023 | Web Tasarım: Vizly.Com